Každý fotograf má svůj vlastní postup, jak focení probíhá. U nás to vypadá následovně:
1) Sejdeme se u nás v ateliéru, i když je v plánu venkovní focení, vždy začínáme u nás. Prosím, dodržujte domluvené časy. Všechna focení začínají na smluvený čas, ne dříve ani později.
2) Podíváme se společně, co jste dovezli za oblečení a vybereme vhodné kombinace na focení a řekneme si jakou máte představu.
3) U samostatných a párových focení se jde žena líčit, druhá polovička má zatím volno. Během rodinných focení na nic nečekáme a využíváme chvíli bez maminky/babičky na seznamování, hrajeme si, aby si děti zvykly na nové prostředí a na mě. Pokud jde seznamovaní hladce, začneme fotit děti samostatně a spolu, pokud je dětí více.
4) Jakmile je líčení hotové, u samostatných nebo párových focení můžeme vyrazit fotit, u rodinných pokračujeme dál a jdeme na společné fotky, různé varianty dvojic apod.
5) Po vystřídání 3-4 outfitů/lokací/pozadí je focení hotové a vy už se večer můžete těšit na výsledek.
Venkovní focení
Na venkovní focení obvykle nikam nedojíždíme a pokud ano, tak máme vytipované lokace dle ročního období a světla. Máme velké štěstí, že máme plno krásných míst v dochozí vzdálenosti od ateliéru. Pokud vyloženě nepadají trakaře, tak fotíme venku dle domluvy. Obvykle i v podmínkách, které vás kolikrát překvapí. Bohužel není v našich silách přesouvat termíny, protože nesvítí sluníčko apod., k dispozici je celoročně ateliér.
Většinu roku se nám stává, že se zákazníci objednávají na určité roční období a úplně to reálně neodpovídá jejich očekávání, proto jsem pro vás rozepsala, co od kterého ročního období čekat.
Leden je u nás ve znamení ateliéru, šedé dny, sníh velmi zřídka. Únor obdobně jako leden trávíme v ateliéru. Březen bohužel ještě také není měsíc na jarní focení, ke konci měsíce začínáme kombinovat ateliér a první náznaky jara. Duben ještě není tak zelený, jak by člověk očekával, ale už vyrážíme ven mnohem častěji. Začínají pučet stromy, pampelišky, kvítky na keřích. Květen je teprve ten vzhledově pravý jarní měsíc, kvetou šeříky, sakury, vše už je zelené, obvykle už děláme celá focení venku. Červen, červenec, srpen je konečně léto a jsme pořád venku. Možností je v tu dobu spoustu. V září obvykle fotíme nejvíc letně vypadající fotky, je to vtipné, ale je to tak. Říjen je ideální měsíc na barevné podzimní focení, škumpy jsou červené, břízy, ořechy atd. už jdou do žluta, obvykle fotíme celý měsíc ještě venku. Listopad už názvem napovídá, že moc toho barevného listí nezbyde, focení začínáme kombinovat ateliér/exteriér. Je brzy tma a venkovní focení už jsou kvůli světlu možná nejpozději od 14 h, v polovině listopadu se s venkovním focením víceméně loučíme. Prosinec jsme v teple v ateliéru.
Pár rad, aby Vaše fotografie vypadaly co nejlépe.
1) Vlasy – vlasy by měly být na klasické focení umyté a předem z domova upravené. To platí i u dětí.
2) Pleť – pokud máte problematickou, mastnou nebo vysušenou pleť, doporučuji si pár dní před focením udělat peeling nebo revitalizující masku na obličej, která vaší pokožku osvěží a vyčistí před líčením.
3) Spánek – vím, že to zní komicky, ale nezapomínejte na to. Žádné akce, noční směny a tak dál.
4) Nehty – manikúra je základ. Pěkně upravené nehty nesmí chybět. Pokud máte přírodní nehty, tak je stačí zapilovat a upravit. Dejte pozor na popraskaný nebo oloupaný lak. Pokud máte gelové nehty, je nejlepší si před focením zajít na doplnění.
5) Obočí – stejně jako vlasy a nehty je vidět i vaše obočí, proto by mělo být vytrhané a upravené, aby s tím dále vizážistka mohla pracovat.
6) Opalování – dámy v létě, pozor na opalování nebo solária. Opálená ramínka, trojúhelníčky od plavek nejsou sexy.
7) Děti – u dětí prosím nezapomínejte odstranit nalepovací tetovačky apod., pokud je nechcete mít na fotkách. Případně pomalované ruce od všemožných kreativních činností.